San Andreas
San Andreas állam az Amerikai Egyesült Államok csendes-óceáni régiójában fekszik, és mintegy 40 milliós lakosságával az ország legnépesebb állama. A fővárosa Sacramento, amely a törvényhozás és a kormányzói hivatal központja. Los Santos, San Andreas legnagyobb városa, az Egyesült Államok második legnépesebb városaként közvetlenül New York után helyezkedik el, miközben San Fierro az állam és az ország egyik legsűrűbben lakott városa. A hód San Andreas hivatalos szimbóluma, amely megjelenik az állam zászlaján, a Los Santos County Sheriff's Department logóján és Los Santos pecsétjén is.
(( Folytonosság))
San Andreas teljes mértékben Kalifornia helyét veszi át.
Az alternatív San Andreas világában Kalifornia szerepét átvevő állam fővárosa Los Santos lett, amely politikai és gazdasági erőcentrumként működik, hasonlóan New York City-hez New York államban. Los Santos Los Angeles megfelelője, az állam legnagyobb népességű megyéje, amely politikailag is meghatározó erőt képvisel. A magas népsűrűségű terület jelentős választói létszámával a törvényhozás legnagyobb számú képviselői kontingensét delegálja, dominanciája így az állami politikában is kiemelkedő.
San Fierro, San Francisco fiktív megfelelője, az egyetlen város San Andreasban, amely közvetlenül helyettesít egy valós helyszínt, ezáltal egyedülálló kulturális és gazdasági funkciót tölt be. Az állam határain kívül Las Vegas jelen van, azonban a Rockstar Games által kitalált Las Venturas vagy más fiktív államok és városok nem léteznek, így San Andreas egyedülálló hivatkozási pont marad a helyi politikai és gazdasági térben.
Történelem
Mexikói uralom
A 17. század során a mai San Andreas területe a Spanyol Korona fennhatósága alatt állt. Az 1821-es mexikói függetlenségi háborút követően, amely az Ibériai Hatalomtól való elszakadást eredményezte, Mexikó, és ezzel együtt San Andreas is, szuverenitást nyert. Ezt követően Alta San Andreas (Felső San Andreas) Mexikó északnyugati, ritkán lakott, periférikus igazgatási egységeként funkcionált. Az 1834-es szekularizációs rendelet értelmében az addig jelentős földbirtokkal rendelkező területek Mexikó állami fennhatósága alá kerültek, amely során nagy területeket ajándékoztak a politikailag befolyásos elit tagjainak. Ennek eredményeképp a terület nagy földbirtokai és állattartó gazdaságai a régió domináns társadalmi-gazdasági struktúráját alkották, amelyeket helyi hispán származású földbirtokosok irányítottak, akik aktív kereskedelmi kapcsolatokat tartottak fenn a Bostonból érkező kereskedőkkel, különösen a bőr- és faggyúexport terén.
Az 1820-as évektől észak-amerikai prémvadászok és telepesek jelentek meg Észak-San Andreas vidékén, mely migráció újabb kihívások elé állította a területet. A Mexikói Állam belpolitikai labilitása és gyenge központi irányítása teret engedett a San Andreas-i fegyveres konfliktusok kirobbanásának 1831-től, amelyek helyi és mexikói szinten is destabilizáló hatással bírtak. Ebben a politikailag ingatag környezetben Juan Alvarado, a katonai és politikai színtéren meghatározó figura, 1836 és 1842 között irányította a területet mint kormányzó, és manőverei révén rövid időre San Andreast kvázi független államként deklarálta, melyhez az ottani amerikai és brit lakosság is támogatást nyújtott.
A mexikói bíróságok részéről tapasztalt jogi méltánytalanságok és földtulajdoni viták eredményeként a rancherek úgy döntöttek, hogy San Andreas az Egyesült Államokhoz való csatlakozással keres megoldást helyzetükre, és amerikai telepeseket invitáltak, hogy támogassák ezt a törekvést. Az amerikai betelepítések feszültségekhez vezettek a helyi földbirtokosok és a mexikói-sandreaasi kormányzó között, melyek a Los Santos közeli Providencia csatájában csúcsosodtak ki. E konfliktus során egy sandreaasi rancher meggyőzte a szembenálló feleket, hogy a harc szükségtelen, ami a mexikói csapatok visszavonulását eredményezte, és ezzel megnyílt az út San Andreas végső, az Egyesült Államokhoz való csatlakozása előtt.
A régió elnevezésének gyökerei a spanyol hódítókra vezethetők vissza, akik a partvidék bőséges halállományát „szent áldásnak” tekintették, s ennek nyomán nevezték el a területet San Andreasnak, tisztelegve Szent András apostol előtt, akinek nevét a belsőbb régiók felfedezésére induló jezsuita misszionáriusok emelték ki.
Amerikai hódítás
1846-ban kitört a mexikói–amerikai háború (1846–1848). Amikor az Egyesült Államok haditengerészetének parancsnoka, Commodore Sloat San Fierro-öbölbe hajózott, és megkezdte San Andreas katonai megszállását, Észak-San Andreas kevesebb mint egy hónap alatt megadta magát az amerikai erőknek. A Déli-San Andreas partvidékein és környékén zajló védekező ütközetek sorozatát követően 1847. január 13-án békeszerződés született, amely hivatalosan is amerikai ellenőrzés alá helyezte San Andreast.
1849. november 13-án tartották az első kormányzóválasztást, amelyen a neves abolicionista, William Tobias Rutford győzött a korabeli progresszív Republikánus Párt színeiben. Kormánya alkotta az állam végrehajtó hatalmának első kabinetjét.
Létrejött a San Andreas Állami Törvényhozás is, amely eredetileg egykamarás, 20 fős Szenátusból állt, bár annak összetétele az idők során változott. Ezzel egy időben megalakult az igazságszolgáltatási ág is, amely a jog uralmát honosította meg San Andreas addig civilizálatlan és gyakran zord környezetében.
Amerikai polgárháború, emancipációs kiáltvány és további események
Az amerikai polgárháború időszakában San Andreas hivatalosan az Unióhoz állt lojálisan, és jelentős anyagi támogatásokkal járult hozzá annak erőfeszítéseihez. Az állam belső megosztottsága azonban, amelyet a konföderációpárti szimpatizánsok számos jelenléte fémjelzett, azt eredményezte, hogy San Andreas formálisan semleges álláspontot vett fel, és katonailag nem kötelezte el magát az Unió oldalán. A háború lezárultával San Andreas stratégiai előnyt kovácsolt ebből a visszafogott állásfoglalásból, mivel területét és gazdaságát lényegében megkímélte a konfliktus pusztítása.
A politikai színtér San Andreasban az emancipációs kiáltvány hatására és a rekonstrukciós időszakban jelentős átalakuláson ment keresztül: a 19. század végére és a szesztilalom idejére a politikai hatalomért elsősorban a progresszív republikánusok és a konzervatívabb, status quo-t védelmező demokraták rivalizáltak. A két világháború alatt San Andreas a nyugati part egyik jelentős ipari és kereskedelmi csomópontjává vált, gazdasági kapacitása pedig idővel az Egyesült Államok északkeleti régióinak vetélytársává emelkedett.
Az 1960-as évek polgárjogi mozgalmai újabb változást hoztak az állam politikai struktúrájában. A Republikánus Párt progresszív szárnya fokozatosan átpártolt a Demokrata Párthoz, amely addigra mentesült a déli konzervatív "Dixiecrat" frakció befolyásától, míg e konzervatív erők a Republikánus Pártot választották új politikai platformjukként. San Andreas politikai identitása egyre inkább a haladó értékek mentén formálódott, és a hajdan domináns Republikánus Párt lassan pozíciót vesztett a fokozódó progresszivitást képviselő Demokrata Párt javára.
Ez a politikai eltolódás nagyvonalakban fennmaradt az elmúlt fél évszázad során, bár időnként mérsékeltebb republikánus vezetők is hatalomra kerültek. A demográfiai változások továbbra is a progresszív irányvonalat erősítették, ám a vidéki konzervatív réteg, amely a Republikánus Párt bázisát alkotta, stabilan jelen volt a 20. század végéig, és ez a tendencia a 21. században is tovább él.
Jelenlegi politikai helyzet San Andreasban
San Andreas jelenleg dominánsan „kék” államként definiálható, ahol a Demokrata Párt jelentős támogatottsággal bír, különösen az elnökválasztásokon, amelyek során rendszerint a demokraták mellé áll. Az 1990-es évektől a 2000-es évek közepéig a Demokrata Párt tartotta fenn a többséget az állam szenátusában, és politikailag progresszív szellemisége meghatározó maradt. Az elmúlt évtizedben ugyanakkor egyre erősödik a konzervatív ellenzék, amely a polarizált demokrata állampolitikákra reagálva növelte befolyását. A 2010-es évek során a Republikánus Párt ismét pozíciókat szerzett, köszönhetően mérsékelt társadalmi álláspontot képviselő és konzervatív gazdasági politikákat támogató szenátorainak, akik korábban stabil demokrata körzeteket billegővé alakítottak. 2017 januárjában vette kezdetét a Los Santosból származó Robert Brandt kormányzói periódusa, aki városközpontú demokrata politikusként költségvetési egyensúlyt és a magánszektor növekedésének ösztönzését helyezte kilátásba. Brandt politikája mérsékeltebb irányt képviselt, mint elődje, Enrique Cortez progresszív kormányzóé. Brandt mérsékelt politikai vonala ellenére a Republikánus Párt újbóli erősödése megfigyelhető volt a szenátusban, párhuzamosan a növekvő konzervativizmussal San Andreas különböző köreiben. A politikai elemzők megosztottak a republikánus előretörés okait illetően: egyesek szerint a hosszú demokrata dominancia eredményezett választói apátiát, míg mások szerint az ingadozó szavazók egy kiegyensúlyozottabb politikai képviseletet keresnek. Mindenesetre a Republikánus Párt fokozatosan erősödni látszik, még a korábban konzervativizmussal szembenálló környezetben is. A 2019-2020-as szenátusi ciklus során jelentős változást idézett elő Helen Marshal külügyminiszter bejelentése, amely Los Santos megye választási képviseletének átszervezését irányozta elő. A népszámlálási adatok alapján a megye népessége gyorsabban növekedett, mint ahogyan azt az egyetlen szenátori képviselet biztosítani tudta volna. Az új javaslat értelmében Los Santost öt állami szenátor képviselné, reflektálva a terület gyors növekedésére és igényeire a törvényhozási képviselet növelése érdekében.
Földrajz
San Andreas, az Egyesült Államok harmadik legnagyobb állama területileg Alaszka és Texas mögött, három fő földrajzi régióra tagolódik. Dél-San Andreas, amely magában foglalja Blaine és Los Santos megyéket. Blaine megye 1823-ban, míg Los Santos megye 1889-ben alakult meg. Észak-San Andreas az állam 48 legészakibb megyéjét foglalja magában, míg a délkeleti régió a fennmaradó 8 megyét tartalmazza.
San Andreas legnagyobb városai Los Santos, San Fierro és San Diego. Los Santos a legnépesebb város, egyben a politikai és gazdasági döntéshozatal központja, míg San Fierro és San Diego jelentős szerepet játszanak az állam gazdasági és kulturális életében.
Gazdaság
San Andreas gazdasági struktúráját rendkívül magas konjunktúra jellemzi, amely közgazdasági elméletekkel és történeti tényezőkkel egyaránt alátámasztható. A nyugati világ számos régiójában hasonló gazdasági kihívások figyelhetők meg: az alacsony képzettséget igénylő álláshelyek korlátozott elérhetősége mellett fokozott kereslet mutatkozik a magasabb képzettségi szinteket igénylő pozíciók betöltésére. San Andreasban ez a probléma különösen élesen jelentkezik, mivel bár sokan alacsonyabb képzettségű munkakörökben – például csaposként, pincérként vagy teherautó-sofőrként – dolgoznak, a magasabb képzettséget igénylő pozíciók betöltése nehézkes és folyamatos kereslet mutatkozik ezek iránt.
A kormányzati beavatkozások gyakran nem hatékonyak: alacsony képzettséget igénylő pozíciók teremtésével és ezek magasabb bérekkel történő támogatásával próbálják csökkenteni a munkanélküliséget, ami azonban gyakran értelmetlen munkakörök kialakításához vezet. Ez a megoldás csökkenti ugyan a jövedelmi egyenlőtlenségeket, de nem oldja meg a magasabb képzettséget igénylő állások hiányát. San Andreas államában az alacsonyabb szintű munkákban akár óránkénti négyezer dolláros béreket is fizetnek a kormányzati munkanélküliségi programok támogatásával, ami ugyan növeli az általános jólétet, azonban jelentős inflációs nyomást eredményez, mely az üzleti árak emelkedésében is megmutatkozik.
A kormány beavatkozott a járműpiac stabilizálása érdekében, és hasonló intézkedéseket próbált tenni a lakóingatlanok és egyéb ingatlanok piacán. A Városi Alaptörvény értelmében az önkormányzat jogosultságot kapott minden lakatlan ingatlan tulajdonlására, amelynek célja az ingatlanárak alacsonyan tartása volt. Azonban a rendelkezés nem várt következménye lett, hogy az ingatlanokat felvásárolták, majd magas áron továbbértékesítették, ami súlyos lakáshiányhoz vezetett, különösen Los Santos megyében.
Kultúra
San Andreas kultúrája egyértelműen nyugati, amely modern gyökereit az Egyesült Államok kultúrájából meríti, miközben történelmileg jelentős hispán és mexikói hatások is megfigyelhetők. Határ- és part menti államként San Andreas kultúráját számos nagyobb bevándorlói közösség alakította, különösen a latin-amerikai és ázsiai bevándorlók.
Az 1850-es évek San Andreas-i aranyláz máig meghatározó szimbóluma az állam gazdasági stílusának, amely gyakran olyan technológiai, szociális, szórakoztatási és gazdasági trendekkel teli, amelyek gyorsan népszerűvé válnak, de ugyanilyen gyorsan el is tűnnek, miután elérik csúcspontjukat. Az államban működő vállalkozások nagy része rövid életű, mindössze néhány hónapig működnek, mielőtt megszűnnek.